מבוא לפסיכולוגיה

מבוא לפסיכולוגיה הוא קורס בסיסי בפסיכולוגיה הנלמד בכמעט כל מוסד אקדמי שמציע לימודי פסיכולוגיה. הקורס מיועד לאנשים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הפסיכולוגיה מתוך כוונה להתמחות בו ולהשלים בו תואר אך הוא גם בדרך כלל קורס פופולארי בתור קורס בחירה לאנשים הלומדים מקצועות אחרים ורק רוצים לקבל מעט ידע בסיסי בתחום.

מבוא לפסיכולוגיה סוקר את הענפים השונים ותחומי העיסוק של מדע הנפש אך מה שבעיקר חשוב הוא רכישת השפה הראשונית של התחום, סוג השאלות שנשאלות במסגרת חקר הפסיכולוגיה והדרכים בהן ניתן להשיב עליהן.

תכני מבוא לפסיכולוגיה

מבוא לפסיכולוגיה נלמד בדרכים שונות במוסדות אקדמיים שונים אך בדרך כלל הוא יכלול את התחומים הבאים: הקורס יתחיל עם השאלה מהי בכלל פסיכולוגיה וימשיך בסקירה היסטורית של התפתחות המקצוע. עניין בנפש האדם התגלה כבר בימי קדם בפילוסופיה היוונית למשל אך הפסיכולוגיה כפי שאנחנו מכירים ולומדים אותה כיום למעשה התחילה רק במאה ה-19. למרות שחינו כבר סר כיום במידה רבה בתחום מבוא לפסיכולוגיה כמעט תמיד יזכיר את משנתו של זיגמונד פרויד אך בדרך כלל לא יעסוק מעבר לכך בפסיכואנליזה.

הקורס סוקר את התחומים הבסיסיים של מדעי הנפש כמו תאוריות אישיות, פסיכופתולוגיה (מחלות נפש). בדרך כלל מוקדש פרק ארוך במסגרת מבוא לפסיכולוגיה לפסיכולוגיה פיזיולוגית ומבנה המוח ומערכת העצבים והקשר שלהן אל הנפש וההכרה. הקורס בדרך כלל גם יעסוק בתהליכי תפיסה וקשב, חישה ונושאים אחרים מתחומי הקוגניציה שהם מרכזיים כיום במסגרת המחקר הפסיכולוגי. תחום חשוב נוסף שנכלל בדרך כלל בקורס הוא תחומי הלמידה המתקשרים אל הפסיכולוגיה ההתנהגותית ונושא ההתניות כאמצעי ללמידה. זיכרון מתקשר לתחום הקוגניטיבי של הענף וגם הוא בדרך כלל מבין הנושאים הנידונים במסגרת הקורס. התודעה היא מן הסתם תחום עניין מרכזי של מדעי הנפש והקורס המבואי בדרך כלל כולל דיון במצבי התודעה השונים כמו למשל ההבדלים בין עירות ושינה, חלומות וסמים ותרופות. בדרך כלל יקדיש הקורס מילה או שתיים לנושא של פסיכולוגיה חברתית והקשר בין היחיד לבין הסביבה שלו.

איפה נלמד הקורס

כאמור, מבוא לפסיכולוגיה נלמד כקורס בסיס חובה במוסדות רבים המציעים לימודי תואר בתחום. למי שמעוניין בקורס אך לא מעוניין בתואר תמיד כדאי לברר האם ניתן לקחת אותו בתור קורס בחירה במסגרת המוסד הלימודי בו אתם רשומים. אופציה אחרת היא להרשם לקורס המצוין בנושא של האוניברסיטה הפתוחה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה סיכומים, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s